Технологи знову обговорюють можливість проведення дострокових виборів Президента України. Політичні мотиви – провести їх до чергових парламентських виборів, запланованих на жовтень 2023. Перенести вибори ВРУ на 2024 немає ніякої конституційної можливості.

У контексті міжнародного досвіду найчастіше згадують досвід виборів Президента Грузії у 2008 році. Наприкінці 2007 на фоні акцій протесту опозиції Президент М.Саакашвілі оголосив на 2008 дострокові президентські вибори і переміг на них. Проте, важлива деталь – протягом виборчої кампанії повноваження президента виконувала спікер парламенту Н.Бурджанадзе. Українська Конституція також передбачає покладання повноважень Президента на голову ВРУ, причому ніхто не забороняє спікеру також висунути свою кандидатуру на виборах. Не дивно, що чутки про заміну Д.Разумкова активізуються синхронно із актуалізацією плану по дострокових президентських виборах.

Більш системно до вирішення питання поновлення мандату підійшли у Азербайджані. У вересні 2016 там провели референдум, який дозволив Президенту оголошувати дострокові президентські вибори. Тоді взагалі провели 29 конституційних правок. Дозволили, до прикладу, позбавляти громадянства за спрощеною процедурою, Президент отримав збільшення терміну повноважень з 5 до 7 років. Також Президент отримав право призначати віце-президентів. Саме віце-президент ставатиме «в.о. Президента» у випадку неможливості виконувати повноваження.

До речі, в Конституції Казахстану також є норма про те, що «позачергові президентські вибори призначаються рішенням Президента Республіки». У 2011 та у 2016 роках Н.Назарбаэв оголошував такі вибори і перемагав.
Міжнародний досвід він цікавий та різноманітний. До прикладу, у деяких країнах людина може обиратися на посаду президента взагалі виключно на один термін – це Вірменія, Колумбія, Мексика, Південна Корея та ще деякі країни.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться