ЧОМУ СУДОВІ РЕФОРМИ ПРИРЕЧЕНІ В УКРАЇНІ?

Якщо коротко – українські університети продукують правників з хибною системою цінностей. З одного боку, це радянські "гвинтики" та "шестерні" державної машини, яким глибоко байдуже, чиї долі вона нищить. Такі собі "ідеальні солдати", які виконують накази, а не обговорюють їх. З іншого – продукти культу ринку, які вірять що гроші є мірилом всього. Діти ринкового фундаменталізму з примітивною філософією: добре все, що приносить прибуток. Як правило, типовий український правник – це гібрид цих двох типів. Який вірить, що право та етика – паралельні світи.

І доти, доки університети (а до них – школи) не почнуть продукувати людей із моральним стрижнем, будь-які інституційні зміни, створення нових органів чи залучення іноземців до виборчих комісій залишатимуться симулякром реформ. Бо право – це не тільки ремесло, це як і медицина – служіння. Без зміни правової культури насамепред на юридичних фактультетах українських університетів, без запровадження та дотримання високих етичних стандартів українською правовою спільнотою, наші сподівання на гуманну правоохоронну ситему та справедливі суди залишатимуться рожевими мріями.

Саме про це на "Конституційній кухні" ми говорили з Олександр Комаров, моїм другом, випускником Yale University та співзасновником Центр конституційного моделювання / Center for Constitutional Design. Сашко щойно повернувся з піврічного стажування в University of British Columbia і по свіжих слідах розповідає, як іноді дико та архаїчно виглядає Україна, коли дивишся на неї з Ванкувера.

Той самий урок дає мій вчитель Девід Вільямс, блискучу лекцію якого про верховенство право ви можете подивитись за лінком у першому коментарі. Дослівно Девід говорить американським студентам: "Ви можете стати лоєром для того, аби наживатись на клієнтах та обманювати систему. Але справжнє покликання правника – служити праву".

Я наполегливо закликаю вас знайти час і переглянути не тільки нашу розмову з Олександр Комаров, але й насамперед – лекцію Девіда Вільямса з Indiana University - Maurer School of Law, а потім запитати себе: багато ви зустрічали таких професорів на юридичних фактультетах українських університетів. Ваша щира відповідь буде відповідь на питання, винесе у заголовок цього допису.

І не забувайте: в першій половині жовтня проф. Девід Вільямс завітає в Україну. До 20 вересня я чеаю на пропозиції, як зробити перебування Девіда в нашій країні максимально насиченим та ефективним. Окрім безумовної інтелектуальної насолоди від спілкування з блискучим інтелектуалом та одним з провідних американських конституціоналістів, зустріч зі справжнім представником американської аристократії здатна відродити віру в ту Америку, образ якої все більше тьмяніє на наших очах: Америку етичну, ідеалістичну та емпатичну. Яка вміє любити і бути солідарною, а не тільки рахувати.

Читайте Страну в Google News - нажмите Подписаться